top of page

Рекомендації батькам з успішної адаптації першокласника

Лінійка, перша вчителька та знайомство з однокласниками —зворушливі моменти, які запам'ятаються надовго. Разом з тим першокласники відчувають чимало стресу в період адаптації до навчання в школі. З практики запам’ятався випадок, коли мама першокласниці розповідала, що дитина півночі не могла заснути перед першим вересня, так хвилювалася.

            Діти різні. І радість, і хвилювання будь-якої значної події у житті кожен відчуває і переживає по-своєму. Адаптивні можливості у дітей також різні. Саме тому адаптація першокласників до школи може тривати від двох тижнів до кількох місяців. А у когось з дітей — весь перший клас. Все це дуже індивідуально.

На перебіг адаптації впливають різні фактори:

  • характер дитини, її темперамент;

  • розвиток соціальних навичок;

  • об’єм навчального навантаження;

  • атмосфера у сім’ї;

  • професіоналізм вчителя;

  • колектив дітей...

І ще багато різних факторів можуть впливати на адаптацію першачків

Практичні рекомендації батькам першокласників «Як допомогти дитині адаптуватися до школи»

Порада 1

Відстежуйте власний стан, намагайтеся бути спокійними. Проводжайте до школи вранці та зустрічайте ввечері дитину спокійно, з лагідним словом.

Порада 2

Серйозно віднесіться до режиму дня дитини. Дотримуйтеся правил здорового сну дитини – не менше 9,5 годин (можна більше).

Порада 3

Підтримуйте дитину під час адаптації. Завдання дорослого в цей період (як і будь-які  інші, важливі періоди) бути поруч. Транслювати підтримку: «Я з тобою», «Я чую», «Я розумію тебе»…

Порада 4

Цікавтеся, як пройшов день вашої дитини.

Щоб запобігти можливим труднощам варто звертати увагу на всі тривожні сигнали, вербальні або невербальні. Але це зовсім не означає, що як тільки зустріли дитину біля школи, одразу треба засипати її десятками запитань. Питайте про надважливе, або трохи почекайте, можливо дитина почне сама розповідати про те, що її вразило, що є важливим для неї.

Порада 5

Спочатку обов’язково допомагайте дитині: збирати рюкзак до школи, робити домашні завдання (якщо знадобиться). Незважаючи на початок шкільного навчання, перед вами все той же малюк, який потребує вашої турботи і підтримки.

Порада 6

Не варто поєднувати початок шкільного життя зі зростанням позашкільних занять, відвідування секцій. Нові секції можна додавати поступово, бажано це робити коли відчуєте що дитина вже адаптувалася до школи.

Порада 7

Не нагадуйте дитині перед сном про її помилки або неприємні моменти, які відбулися впродовж дня. Краще почитайте казку.

Порада 8

Не треба нервувати, якщо дитина каже «Я не піду завтра до школи». Це може статися, якщо при відвідуванні дитиною дитячого садка у батьків була можливість залишати дитину вдома за її бажанням. Тоді дитина може вважати, що і школу можна пропустити, якщо забажаєш.  Інша ситуація, що дитину щось засмутило у школі і тому вона вирішила туди не йти. В такому разі треба розібратися яка проблема ховається за відмовою йти до школи: чи це просто не сформована внутрішня позиція школяра, чи є інша причина.

Порада 9

Якщо у батьків є питання або переживання щодо перебігу адаптації, важливо не соромитися, звертатися за допомогою до вчителя або психолога.

bottom of page